LuVe kohtasi tiistaina FC Jazzin kakkosporukan joka oli täynnä nuoria ja vikkeliä pelureita.
Ensimmäisellä jaksolla vauhti tuntuikin olevan älyttömän kova lähinnä Jazzin pitäessä vauhtia ja LuVen puolustaessa sitkeästi. Selvät maalintekopaikat jäivät LuVella ensimmäisellä jaksolla vähiin jossei lasketa Kyrövaaran läpiajoa, laukaus suuntautui kuitenkin liikaa kohti pienikokoista molaria joka hoiti refleksitorjunnalla tilanteen suht helposti. Jazz avasi peliä fiksusti keskikentän ja laitojen kautta, LuVen puolustus ja molari Luukkanen kesti kuitenkin sitkeästi yhtä takaiskua lukuunottamatta, Jazz-pelurin sijoitettua tolpan kautta pallon tarkasti häkkiin.
Puoliajalla näytti olevan kuitenkin yllättävänkin positiivisia naamoja ja LuVe lähti hyvällä fiiliksellä tahkoamaan toista puoliaikaa tehden myös pari vaihtoa, mm. kauden ensimmäisen pelin pirteästi pelannut Pitkänen vaihdettiin Oliver “C’Man” Maschiin.
Toisella jaksolla LuVe oli punonut molarin lyhyet avaukset pois ja sai selvästi sen ansiosta Jazz porukkaan pientä paniikkia kun avaukset eivät kantaneet yli puolen välin. LuVe tuhrikin monia maalipotkun jälkeisiä hyökkäyksiä milloin mihinkin mutta jaksoi taistella ja tsempata. Jazz kuitenkin sai aina välillä muutaman hyvän vastahyökkäyksen jotka Luukkanen hoiteli, mukaanlukien täysin vapaan läpiajon. Tulosta saatiinkin komealla tavalla kun C’Man syötti Laihoselle pystyyn joka huiputti pakin ja iski tarkasti pienestä kulmasta tilanteeksi 1-1!
Maalin jälkeen mentiin jälleen LuVen luodessa paremmat paikat ja kotijoukkue hakkasi 4-5 kulmaakin sillä aikaa. Jazzin johto tuli kuitenkin 10min ennen loppua kuin kentän onneksi tänään kiertänyt salama. Onnella pallon saanut Jazzin kärki rankaisi viileästi pallon häkkiin, 1-2.
LuVe jaksoi edelleen selvästi uskoa kavennukseen ja taisteli joka miehellä kaikki pallot loppuun asti, tästä tuloksena vapari jonka Jazz-puolustus palautti LuVe toppari Latva-Riskulle, Sami iski millimetrin tarkan paluupallon puolustuslinjan yli ja paikalla oli ilman paitsiota parempi pääpelaaja Laihonen ja ei niin hyvä Kyrövaara. Tasalassa nähtiinkin jo toisen kerran tällä kaudella varsinainen ihme kun Kyrtsi viimeisteli huhupuheitten mukaan takaraivolla pallon alakulmaan. Peli 2-2 ja hyvin viheltänyt tuomari (jossei lasketa muutamaa helpohkoa LuVe korttia) vihelsi 5 minuutin tarkan pelailun jälkeen ottelun päättyneeksi.
Taistelu, tsemppi ja ennen kaikkea sopiva usko omaan tekemiseen antaa varmasti voimia loppukautea kohti.
Man Of The Match: Luukkanen
